jbmo 27-28 Mayıs 2012 tarihlerinde yapılan ve bu sene ilk defa klasik olarak gerçekleştirilen Genç Milli Takım Seçme Sınavı ile seçilen altı kişilik Matematik Genç Milli takımımız Yunanistan'ın Veria kentinde 25-29 Haziran tarihleri arasında 16.sı düzenlenen Genç Balkan Matematik Olimpiyatı'nda ülkemizi temsil etti.

 

 Serdar Ada, Emre Girgin, Halil İbrahim Güllük, Fatih Kaleoğlu,Ahmet Abdullah Keleş ve Emre Kızıltuğ'dan oluşan Genç Milli Takımımız ile birlikte Çetin Ürtiş hocamız lider, Tolga Etkü hocamız lider yardımcısı ve Azer Kerimov hocamız da Observer (gözlemci) olarak organizasyona katılmıştır. 

 

         Resmi katılımcı olarak 11 ülkeden ve 5 konuk ülkeden toplam 100 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen olimpiyatta, 27 Haziran tarihinde Analiz Cebir, Geometri, Sonlu Matematik ve Sayılar Teorisi dallarından toplam 4 soru için 4,5 saat boyunca ter döküldü. Sınav sonucunda 223 puanla açık ara farkla Balkan 1.si olan Türkiye'yi, 206 puanla Romanya ve 140 puanla Sırbistan takip etmiştir. Bireyselde ise Emre Girgin, Halil İbrahim Güllük, Fatih Kaleoğlu, Ahmet Abdullah Keleş ve Emre Kızıltuğ'un altın, Serdar Ada'nın ise gümüş madalyanın sahibi olarak, toplamda 7 altın madalyanın 5i Türkiye'nin oldu.

        Yaklaşık 10 yıl aradan sonra Türkiye'ye Balkan'da birincilik getiren arkadaşlarımızı kutluyor, emeği geçen hocalarımıza ve maddi desteğini esirgemeyen TUBİTAK'a desteklerinden ötürü teşekkür ediyoruz.

        Sınav sorularına ve çözümlerine, aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

        Sorular      Çözümler