Balkan Matematik Olimpiyatı'nın Şampiyonu Türkiye         21 ülkenin katılımıyla Antalya’da düzenlenen 29. Balkan Matematik Olimpiyatı’nda Türkiye ülke sıralamasında birinci oldu. Ülkemizi temsil eden öğrenciler 5 altın, 6 gümüş ve 1 bronz madalya kazandı.

       Olimpiyata ev sahipliği yapması nedeniyle ülkemizi 2 ekip temsil etti. Ekipler, 19. Ulusal Bilim Olimpiyatı ile Matematik Branşı Takım Seçme sınavında başarı gösteren öğrenciler arasından seçildi.

Türkiye A Ekibi; Mehmet Efe Akengin, Ufuk Kanat, Berfin Şimşek, Yunus Emre Demirci, Mehmet Sönmez, Mehmet Akif Yıldız’dan; B ekibi ise Eray Aydın, Fatih Kaleoğlu, Burak Varıcı, Eren Durlanık, Muhammed İkbal Ulvi ve Orhan Tahir Yavaşcan’dan oluştu.

       Olimpiyatların akademik yöneticiliğini ve jüri başkanlığını ülkemizden Doç. Dr. Azer Kerimov, Problem Komitesi Başkanlığını Dr. Okan Tekman, Sınav Komitesi Başkanlığını ise Doç. Dr. Şahin Emrah yaptı.

        Olimpiyatta Türkiye’yi temsil eden öğrenciler büyük bir başarıya imza attı. Ülkemiz adına yarışan iki takımdaki öğrencilerden Ufuk Kanat, Berfin Şimşek, Yunus Emre Demirci, Mehmet Sönmez ve Muhammed İkbal Ulvi altın madalya kazandı. Mehmet Efe Akengin, Mehmet Akif Yıldız, Fatih Kaleoğlu, Burak Varıcı, Eren Durlanık ve Orhan Tahir Yavaşcan gümüş, Eray Aydın ise bronz madalyanın sahibi oldu. Türkiye A Takımı ülke sıralamasında birinci, B takımı ise dördüncü oldu.

    Antalya'da yapılan Balkan Matematik Olimpiyatları hakkında detaylı yorumlar ve istatistikler için:  

    http://mathematist.wordpress.com/ ve http://www.tubitak.gov.tr/sid/0/cid/27595/index.htm

    Olimpiyatın resmi sayfası:  http://bmo2012.tubitak.gov.tr/