mafetya2011

Kaynak:www.yamanlar.k12.tr

Yamanlar Eğitim Kurumları tarafından düzenlenen 6.Ulusal Matematik Fen ve Teknoloji Yarışması'nda (MAFETYA) 55 ilden 2 bin 290 öğrenci İzmir'de buluştu.
Mafetya’da öğrencilere 35 test sorusu yöneltildi. 20 matematik, 15 fen, klasik soru için 150 dakika ter döken öğrenciler, her kategori için 5 altın, 10 gümüş, 15 bronz ve 6'şar jüri özel ödülüne layık görüldü.
6,7 ve 8. sınıf kategorilerinin yer aldığı yarışmaya; 800 rehber öğretmen ve veli misafir olarak katıldı. Yarışmanın bitiminde ise öğrencilere Kemeraltı, Kordon ve tarihi mekânlar gezdirildi.


Karşıyaka Yamanlar Koleji Spor Salonu'nda yapılan ödül törenine; Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr Mehmet Pakdemirli, Gediz Üniversitesi Rektörü Prof.Dr Seyfullah Çevik, Şifa Üniversitesi Rektörü Prof.Dr Yusuf Erdoğan, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Rağip Üye ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Yamanlar Eğitim Kurumları Genel Müdürü Sebahattin Kasap, Türkiye'nin dünya genelinde düzenlenen bilim olimpiyatlarından bugüne kadar 393 madalya kazandığına; bunun da 151'ini, 25 yılda Özel Yamanlar Eğitim Kurumları'na bağlı okulların aldığına dikkat çekti. Kasap, bu başarının sadece kendilerinde kalmasını istemediklerini ve ülke genelindeki okullarla paylaşma adına MAFETYA'yı organize ettiklerini anlattı.

Kasap, MAFETYA sayesinde öğrencilerin matematik ve fen derslerine daha fazla ilgi duyduklarını; geleceğin bilim adamlarının da bu sayede ilkokul çağlarından itibaren gözlemlenebildiğini aktardı. MAFETYA sayesinde Hakkâri'den Edirne'ye, Rize'den Adana'ya kadar öğrencilerin bilime özendirildiklerini belirten Kasap, öğrencilerin aynı zamanda bilime özendirilirken birbirleriyle de kaynaşma imkânı bulduklarını ve dostlukları geliştirdiklerini söyledi.
İl Milli Eğitim Müdürü Rağip Üye ise, gelişmiş ülkelerin ileri gitme sebeplerinin irdelendiğinde eğitimin öneminin açıkça ortaya çıktığını belirterek, ülkemizin daha ileri gitmesi için daha fazla eğitime önem vermemiz gerektiğini söyledi.
Salonu dolduran öğrencilerin Türkiye'nin çeşitli illerinden gelmesinin memnuniyet verici olduğunu ve ev sahipliği yapmanın mutluluğunu hissettiklerini ifade eden Üye, "Beş yıldır yapılan bu yarışmayı bütün ülkeye duyuran ve bu coşkuyu herkese yansıtan Özel Yamanlar Eğitim Kurumlarına ve yöneticilerine kutluyorum." dedi.
Yamanlar Eğtiim Kurumları Bilim Kurulu Başkanı Ömer Gürlü de, yarışma kapsamında kendi öğrencilerini değerlendirme kapsamına almadıklarını söyledi.
Ödül töreninde altın, gümüş ve bronz madalya kazanan öğrencilere ödülleri dağıtıldı, Dereceye giren öğrenciler ve danışman öğretmenleri Cumhuriyet altını ile ödüllendirilirken, dereceye giren öğrencilerin okullarına Dizüstü bilgisayar, yazıcı ve dijital fotoğraf makinesi hediye edildi.