3-4 Aralık 2011 tarihleri arasında Bilkent Üniversitesi'nda yapılan 19. Ulusal Matematik Olimpiyatları'nda ödül alanlar 7 Aralık Çarşamba günü MEB Şura Salonu'nda yapılan törenle açıklandı.

      Sınav sorularını hazırlayanlar, puan sınırları, madalya alan öğrencilerin listesi ve sorular hakkında yorumlar için yazının devamını okuyunuz.

    Tüm dallarda madalya alanların listesine ve törenden fotoğraflara https://www.tubitak.gov.tr/sid/0/pid/0/cid/21311/index.htm  adresinden ulaşabilirsiniz.

    Sınav soruları ve ayrıntılı çözümleri için bizi takip edin.

 

             MEB Şura Salonu'nda yapılan törende, her seneki geleneksel öğrenci konuşmasını Barış Kaya yaptı. Konuşmasında herkesin madalya almasının mümkün olamayacağını fakat asıl kazanımın çalışma disiplini ve bilimsel bilgi birikimi olduğunu belirten Barış Kaya'nın konuşmasıyla benzerlik gösteren ve https://mathematist.wordpress.com/ de yayınlanan "TUBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatları 2. Aşama Sınavı 2011" başlıklı yazının bir kısmını, önemi sebebiyle sizinle paylaşmak istiyoruz: 

1- Gerçek Olimpiyatçı’nın amacı madalya almak değildir. Madalyalar, olimpiyat çalışmalarına vakit ayıran öğrencileri teşvik etmek için bir araçtır. Esas amaç Türkiye’nin her köşesinde gerçek bilim adamı olacak öğrencilerin yetişmesidir. Gerçek bilim adamı başkalarının takdiri için bilim yapmaz.

2- Ödül alan arkadaşlar, çevrelerinde bulunan ve madalya alamadıklarından dolayı üzülen arkadaşlarını teselli etmekle ve motive etmekle mükelleftir. Hatta, çok çalışıp başarılı olamamış arakadaşınız varsa çıkarın boynunuzdaki altın madalyayı o arkadaşınızın boynuna takın. “Bu madalayayı benden çok sen hak ettin kardeşim” deyin.Unutmayalım ki, gerçek olimpiyatçı elde ettiği başarılarla böbürlenmez aksine bu başarılar onun alçakgönüllülüğünü artırır.

3- Çok çaba sarfedip de madalya alamayan arkadaşlar hiç üzülmesin. Türkiye olimpiyat tarihinde, Aralık Sınavı’nda madalya almamasına rağmen takıma giren ve uluslararası olimpiyatlara katılıp madalya alan bir çok öğrenci var. Olimpiyat disipliyle yetişmesine rağmen takıma giremeyen öğrenciler, bu azim ve kararlılıkla devam ederlerse; hayatta çok başarılı ve insanlara faydalı birer akademisyen, mühendis, iş adamı veya fikir adamı olmaktalar.

4- Uluslararası sınavlara, katıldıklarından yada madalya aldıklarından dolayı para ödülü almaya hak kazanan öğrenciler o kadar parayı bir arada görünce, dupduru olan karakterlerinde değişimlerin oluşmasına fırsat vermesinler.Asıl zengin olimpiyatçı, kalbi zengin olandır. Kendilerini cömertliğe alıştırsın bu arkadaşlarımız. Okudukları liselerdeki olimpiyat grubundaki arkadaşlarına ikramlarda bulunsun, onların ihtiyaçlarını gidersinler. İhtiyaç sahibi olup kendilerinden birşeyler isteyenleri geri çevirmesinler. Böylece hem ilim, hem gönül hem de maddi zenginlikte zirveye doğru tırmanan büyük insanlardan olurlar.

https://mathematist.wordpress.com/

     

Sorular hakkındaki, sınav sonrasında olimpiyatçılar arasında dolaşan genel yorumlar şu şekilde:

      Lise:

      Bu sene BİDEB hoş bir sürprizle madalya sayısını 12 den , farklı madalyalar arasındaki sayı oranları aynı kalacak şekilde 18'e çıkarttı. Böylece 4 altın, 7 gümüş ve 9 bronz, toplam 20 madalya verilmiş oldu. 

    Muhammed İkbal Ulvi en yüksek puanı elde ederken, onu Mehmet Sönmez, Ufuk Kanat, Yunus Emre Demirci takip etti.  

      1. Soru: Selim Bahadır              - Sınavın ilk sorusu olmakla beraber iki elin parmaklarından daha az kişi tarafından çözüldü. Sınavda ilk altıya giren (takımdaki öğrenci sayısı kadar) öğrencilerin hepsi tam ya da tamama yakın puan aldı. 

      2. Soru: Şahin Emrah                - Sınavın ikinci kolay sorusu. Trigonometri yazılarak çözülebildiği gibi, paraleller çizilerek de çözülebiliyordu, geçen seneki "çözülemez" ikinci soruya kıyasla epey kolaydı.

      3. Soru: Selim Bahadır              - Zor görünmekle beraber, açılıp muirhead ile çözülebilen bir eşitsizlik sorusu. Toplamda iki kişi tarafından tam ve doğru olarak çözülebildi. Kolay olmasına rağmen az çözülemesi, birinci sorunun zor olmasına bağlanıyor.

      4. Soru: Fehmi Emre Kadan      - Sınavın en kolay sorusu olmakla birlikte, en çok sayıda öğrenciyi de şaşırtan soru. Pek çok öğrenciyi ters köşeye yatırdı.

      5. Soru: Selman Erol                 - Bu soruyu kimse tam çözemedi, en fazla 6 puan alan var. Sınavın belki de en zor ve karmaşık sorusuydu.

      6. Soru: Azer Kerimov              - 5. Sorudan kolay olmasına rağmen, sadece bir öğrenci tarafından tam çözüldü ve toplamda da en az puan alınan soru ünvanına sahip. En zor sorunun olduğu yere yani altıncı sıraya konulduğu için uğraşan sayısında da azalma oldu bu da toplamda soruyu çözen öğrenci sayısına yansıdı. 

       Bu seneki lise sınavında toplam üç kombinatorik sorusu çıktı ve klasik geometri sorusu tarzında sadece bir soru çıktı. Sınav IMO 2011 ile çok büyük bir benzerlik arz ediyordu.

      İlköğretim

     Geçen seneki gibi toplamda öğrencilerin yaklaşık yarısına (34 kişiye) madalya verildi. 3 altın, 11 gümüş ve 20 bronz madalya dağıtıldı. En yüksek puanı üçten fazla soru çözerek Fatih Kaleoğlu elde etti.

     1. Soru: Bilinmiyor                      - Sınavın en kolay sorusuydu, hemen hemen her öğrenci eşitsizliğin sol kısmını ispatladı. Sağ kısmı nispeten daha zordu.

     2. Soru: Şahin Emrah                  - Sınavın 1. soru ile birlikte en kolay sorusuydu denebilir. 

     3. Soru: Okan Tekman                - İki şıklı bu sorunun ilk şıkkı nispeten daha kolaydı ve pek çok öğrenci tarafından çözüldü. İkinci şıkkıysa genele göre zorluk arz ediyordu.

     4. Soru: Azer Kerimov                - Sorunun cevabını sınav esnasında tahmin edenler olmuş olsa da, soruyu tam olarak çözen olmadığı tahmin ediliyor.   

          Madalya alan öğrencilerin listesine https://www.tubitak.gov.tr/tubitak_content_files/BIDEB/duyuru/olimpiyatlar_2_asama_2011_madalya_alanlar.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.